Tartalomjegyzék
Brno – Tugendhat-villa
A brnói Tugendhat-villa 1930-ban épült. A funkcionalista építészet egyik nagyjelentőségű emlékét Ludwig Mies van der Rohe német építész építette a Tugendhat család számára. A jelenleg látogatható épületet a 80-as években teljesen felújították.
Český Krumlov
A jelenlegi hatalmas kastély alapjai a XIII. század közepéből származnak, melyet fokozatosan bővítettek, alakítottak. Főbb részei a történelmi színház, az 1748-ból származó bálterem, gobelingyűjtemény és lovarda. Az utóbbi évek árvizei érintették a várost is, de ennek ma már nyoma sincs. Érdemes legalább 5-8 órát kalkulálni Český Krumlov meglátogatására.
Holašovice
A dél-csehországi Holašovice falucska a köznemes és lovag Holašról kapta a nevét, akinek az emberei itt telepedtek le. A falu az országrész parasztbarokkjának gyöngyszeme. A falu 1292-1848-ig a Vyssy Brody cisztercita rendház fennhatósága alá tartozott. A 22 parasztportát érdemes megtekinteni.
Kroměříž
Az Érseki Palota eredetileg egy gótikus vár, amit később reneszánsz katéllyá alakítanak és a XVIII. században kapja barokk formáját. 1949-ig az olomouci püspök és érsek székhelye volt. A palota belső berendezése igen gazdag. Kroměříž büszkélkedhet még a történelmi parképítészet nem csak Csehországban, de Európában is egyedülálló hatalmas parkjaival.
Kutná Hora
A királyi város fontos műemléke az 1330-1420 között épült Szent Jakab-templom. A szemben álló plébánia épület volt a főpénzverő háza. Ehhez csatlakozik az un. Olasz Udvar. A legmegragadóbb késő gótikus emlék a Szent Borbála-templom.
Lednicko-Valtický kulturtáj
Lednicében neogótikus vár, épen maradt barokk lovarda, park minarettel, franciakert. Valticében nagykiterjedésű barokk kastélyegyüttes pazar belső berendezéssel és környezetében parkokkal és szabadtéri színpaddal.
Litomyšl
A szabályos négyzet alakú reneszánsz kastély a város büszkesége, mely 1568-1577 között épült. Homlokzata szkrafittóval gazdagon díszített, belső udvarát belső árkádok szegélyezik. A kastély saját sörfőzdéjében született B. Smetana – emlékére itt van a cseh zene múzeuma is. A város gazdag egyházi emlékművekben valamint reneszánsz és barokk épületekben.
Olomouc
Olomoucban található a világörökség részét képező és cseh földön a legnagyobbnak számító barokk szoborcsoport a maga 34 méterével. Helyi művészek készítették 1716-1754 között.
Prága
Prága a leglátványosabb átalakuláson IV. Károly uralma alatt ment át, amikoris a Vár császári székhely, majd II. Rudolf uralma idején a XVI.-XVII. században a tudomány és művészet központjává válik. 1918-tól a Vár a mindenkori köztársasági elnök székhelye.
Telč
Csehország minden kétséget kizáróan egyik legszebb városa, melyben az ember méltán érzi azt, hogy pár száz évvel visszament az időben. Gótikus épületek alapjaira épült reneszánsz kastélyegyüttes, ami egyébként része Telc mai városközpontjának. Mikszáth Fekete városnának televiziós filmváltozatának egyes részeit is itt forgatták.
Třebíč
A város – a morvaországi zsidó kultúra központja – rendkívűl gazdag egyházi műemlékekben – az egyik a gótikus Szent Prokop Bazilika. A zsidók és keresztények itt mindig békében éltek egymás mellett. A több, mint 120 zsidó lakóépület mellett különleges értéket képvisel a zsinagóga.
Žďár nad Sázavou
A magyarnak nehezen kiejthető (ejtsd: zsgyár nad sázavou) város felett emelkedik a Zelená hora (Zöld hegy). Az ötszögletű Nepomuki Szen János-templomot G. Santinival egy cisztercita apát építette 1719-1722 között.
Kladruby nad Labem ménese
Az 1579-es alapítású lovarda a Habsburg birodalom nemesi lovait nevelte. Az innen származó lovakat elsősorban ünnepi alkalmakkor használták.
Erzgebirge/Krušnohoří bányavidék
A Németország délkeleti és Csehország északnyugati részén húzódó régió a középkorban Európa legnagyobb ezüstérclelőhelye volt.