Tartalomjegyzék
Ciprus (görögül Κύπρος, törökül Kıbrıs) egy sziget a mediterrán-tengeren, délre Törökországtól. Szicília és Szardínia után Ciprus a harmadik legnagyobb sziget a mediterrán tengeren. Földrajzilag a sziget már Ázsia része, viszont politikailag európai ország, mely az Európai Unió tagja. A világon úgy is emlegetik, hogy Aphrodité szigete, mivel a hiedelem szerint itt született a szépség görög istennője.
A ciprusi Köztársaság 1960-ban nyerte el a függetlenségét Nagy-Britanniától. Pár évvel később összetűzések törtek ki a cipruson lakó török és görög közösségek között és 1973-ban létrejött a “Zöld vonal”. 1974-ben a görögországi államcsíny és a török megszállást követően a sziget két részre szakadt. Azóta is folynak az újraegyesítési kísérletek, de eddig sikertelenül. 1983-ban Törökország kikiáltotta az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, melyet igazából egyetlen ország sem ismert el azóta sem. Magyarországnak az északi oldalon nincs követsége, így erre a részre nem ajánljuk az utazást. Megközelítőleg 1,5 millióan élhetnek a szigeten.
Mivel a két ország teljesen különböző utazási szempontból, így ez a cikk csak a déli területeket fogja elemezni, mely a Ciprusi Köztársasághoz tartozik. Ez nem politikai célú elkülönülés. A későbbiekben fogunk írni az északi részről is.
Ciprus régiói és nagyobb városai:
Ciprus 6 adminisztratív régióra oszlik és mindegyik régió a legnagyobb városáról kapta a nevét. 1974 óta egész Kerínia negyed, Famagusta negyed nagyobb része, észak Nicosia egy kis csücske török fennhatóság alá tartozik.
- Famagusta (Αμμόχωστος, Ammóhhosztosz / Gazimağusa)
- Larnaca vagy Lárnaka (Λάρνακα / Larnaka)
- Nicosia (Λευκωσία, Lefkoszía / Lefkoşa)
- Limassol (Λεμεσός, Lemeszósz / Leymosun)
- Paphos vagy Páfosz (Πάφος / Baf)
Ciprus városai rengeteg formai, kiejtésbeli névvel rendelkeznek, nem csak angolban, hanem magyarban is többféleképpen hívjuk őket, kontextustól függően. Az itt leírt város nevek elsősorban angolul, másodsorban magyar írásban ismertetett módon kerülnek leírásra. Ettől függetlenül a magyar hivatkozások nagy része angolul írja a városokat.
- Nicosia (Nikosia másnéven Lefkosia “Lefkosa”) – a kettéosztott főváros
- Larnaca Lárnaka Larnaka
- Limassol Lemesos “Limasol”
- Paphos Páfosz “Baf”
Ciprus megközelítése:
Ciprus megközelítése repülővel: Aphrodité szigetére a legegyszerűbb repülőgéppel eljutni. Két nemzetközi repülőtétérrel rendelkezik. Fontos megemlíteni, hogy a Ciprusi Köztársaság általi határozat szerint az Észak Ciprusi repülőtereken leszállt utasok nem léphetnek át a Ciprusi Köztársaság területére. Törökországról nincs repülőgép járat.
- Paphos nemzetközi repülőtér
- Larnaca nemzetközi repülőtér (Nicosiába shuttle buszok 8€ körüli összegben kaphatóak és az út 45 percig tart az adott útviszonyok függvényében)
- A Nicosiai repülőtér török fennhatóság alá került és ez a ’70-es évektől nem üzemel
Ciprus megközelítése hajóval: Ciprus és a környező területek legnagyobb kikötője Limassol-ban található. Aki hajóval akarja megközelíteni Ciprus szigetét az első sorban ide tud magának jegyet váltani. elsősorban Görögország kikötőiből kaphat jegyet ide.
Ciprusi tömegközlekedés:
Cipruson nincs vonat, viszont van busz, autó és taxi.
Cipruson 4 típusú buszjárat áll a turisták rendelkezésére: Ciprus buszjáratának a honlapja
- távolsági buszok, melyek nagyobb városok között lehetségesek
- közeli városokat összekötő buszjáratok
- városi buszok
- repülőtérről induló buszjáratok
Taxival való közlekedés Cipruson, melyek a nemzeti ünnepeken kívül bármikor elérhetőek a turisták számára.
- Taxi járatok nagyobb városok között. 4-7 utast tudnak szállítani hétfő-péntek 06:00-18:00-ig félóránként.
- Helyi taxik: kisebb területeken közlekednek
- városi taxik: A nap 24 órájában használhatóak
Autóval Cipruson: Cipruson lehet autóval is közlekedni. 4 sávos autópályák kötik össze Nicosiát a négy nagyobb várossal, Limassol, Larnaca, Paphos és Agia Napával. Baloldali közlekedési formát követik és a megengedett véralkohol szint 0,5 mg/ml. Megjegyezném pluszban, hogy nagyon nem fogsz találkozni táblákkal az úton, ezért kiemelt figyelmet kell szentelni a körülményekre, vagy akár a dudálásokra, melyet gyakran hallhatsz majd a ciprusi sofőröktől.
Sebességhatárok Ciprusban:
- Lakott területen: 50 km/h
- Lakott területen kívül: 80 km/h
- Autópályán: 100 km/h
Észak-Ciprus és a Ciprusi Köztársaság közötti átjárás:
- Astromerits/Zodhia (csak autóval)
- Agios Dometios/Kermia/Metehan
- Ledra Palace (autóval vagy gyalog) – Legrégebbi átkelőhely, mely a falon kívül található a várostól nyugatra
- Pergamos/Beyarmudu
- Strovilia közel Agios Nikolaos-hoz – a sziget keleti részén található
- Ledras Str. (csak gyalog) – az új gyalogos átjáró, mely 2008-ban nyílt meg. Nicosia legnépszerűbb utcájának végénél található
A Zöld vonalon való átjárás meglehetősen egyszerű. Egy Visa formanyomtatvány kell, melyen rajt kell lennie a nevednek, nemzetiségednek és az útlevél számodnak(lehet személyigazolvány is). Lepecsételést követően átmehetsz a határon, a leírt ellenőrzés és pecsételés megközelítőleg 3 perces művelet. Visszafele ismét kapsz egy pecsétet.
Ciprus pénzneme:
Ciprus fizetőeszköze az Euró, mely 2008 január 1.-én váltotta fel a ciprusi fontot.
Cipruson használt nyelvek
A hivatalos nyelv Cipruson a görög és a török. A görög délen a köztársaság területén, míg északon a törököt használják. Az angolt elég sokan beszélik a helyiek is, leginkább az idősebbek, hiszen a sziget régen az Angolok fennhatósága alatt állt. Gyakori nyelvnek számít még a francia, német és az orosz.
Típikus ciprusi ételek, különlegességek
- Ciprus meze, vagy Cypriot meze egy különleges étel Cipruson hal és hús tálalással is kapható.
- Halloumi egy különleges Ciprusi sajt tehén és juh/birka tejből. Kemény és sós nyersen, főzve omlós és lágy.Gyakran grillezve kapható.
- Taramosalata tőkehal és ponty ikrájából készül. A halikrát zsemlemorzsával vagy burgonyapürével keverik össze. Petrezselymet, hagymát, olajat, citromlevet és ecetet raknak hozzá és sóval, vagy borssal tálalják.
- Tahini vagy Tahina: finomra őrölt szezámmagból készült sűrű állagú massza, amely elsősorban a keleties ételek egyik alapanyaga
Ciprus időjárás:
Ciprusnak egész évben kellemes az éghajlata, köszönhetően a 8 hónapig tartó nyárnak, mely áprilistól egészen novemberig tart. A nyár nagyon meleg és száraz, csapadék akár 3 hónapig nem is esik. A közeli Afrika homokja elég erősen rányomja a bélyegét a levegő minőségére, viszont ez csak egy-egy napos jelenség errefelé nyaranta. A sizget mediterrán éghajlatú, viszont a nyugati part egy része a szubtrópusi-mediterrán. Ebből kifolyólag itt előfordulhatnak pár perces esők, mennydörgések nagy ritkán.
Tippek a Ciprus-i úthoz:
- Elektromosság, csatlakozók, konnektorok Ciprusban: 230V-os 50hz-es rendszereket használnak angol vagy európai konnektorokkal, de a helyi boltban lehet kapni átalakítókat.
- Amennyiben görög-török beszélgetéseket, vitákat látsz jobb elkerülni őket(1963 óta eléggé gyakoriak).
- Internet széles körben elterjedt a szigeten. Hotelek, apartmanok nagy részében Wifi is van. Publikus helyeken, például éttermekben gyakori a wifi kapcsolat.
Ciprus látnivalói
- Nicosia
- Larnaca
- Limassol
- Paphos
- Ayia Napa: legismertebb party, buli városa Ciprusnak
- Troodos hegyek: hegyes terület Troodos régiójában, ahol leginkább az agrárgazdálkodásból élnek meg a helyiek és itt található 9 UNESCO Világörökség közé választott látnivaló is. Kiemelt látnivaló a környéken, melyet ha már itt jársz érdemes megnézni: Kakopetria, Platres, Palaichori, Chandria, Spilia
- Lefkara: Ciprus szívében található a Troodos-hegység közelében, népszerű a csipkéiről és a hímzéseiről.
- Protaras: híres a tiszta egéről, gyönyörűen kék, tiszta vízéről és a homokos partjairól. A legismertebb rész itt a Fig Tree Bay.
Ciprus térkép
Ciprusi nagykövetség
Magyar Konzulátus: Vasileos Tefkrou Street 6, Ayios Dhometios, Nicosia
Telefon: +357-22-472010
A Magyar Köztársaság Nagykövetsége: 3 Diagoras Street, Office 201, 1097 Nicosia
Telefon: +357-2-667-478, Fax: +357-2-667-501
Ciprusi Köztársaság Nagykövetsége:
1051 Budapest, Dorottya u.3. III.2-3.
Telefon: +36-266-1330, Fax: +36-266-0538